Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>TJ=Вісник Черкаського університету. Серія Біологічні науки<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 157
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Лизогуб В. С. 
Життєвий і творчий шлях Федора Федоровича Боєчка / В. С. Лизогуб, С. І. Дерій, М. Н. Гаврилюк // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Біол. науки. - 2014. - Вип. 2. - С. 3-6. - Бібліогр.: 4 назв. - укp.

Описано основні етапи наукової діяльності відомого радянського та українського біохіміка Боєчка Ф. Ф.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*72 д(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Бичекуева Ф. Х. 
Влияние долговременной гипоксии на ВНД старшеклассников при адаптации к учебному процессу / Ф. Х. Бичекуева, Ю. В. Кравченко, А. Л. Евтушенко, В. И. Портниченко // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Біол. науки. - 2014. - Вип. 2. - С. 7-13. - Библиогр.: 10 назв. - рус.

Проведены исследования высшей нервной деятельности у старшеклассников, постоянно проживающих на высотах 800 м (контроль) и 2100 м (долговременная адаптация к гипоксии) в начале, середине и конце учебного процесса. Установлено, что в ходе учебного процесса происходит ухудшение сенсомоторных показателей как в условиях долговременной адаптации к среднегорью, так и в низкогорье. При этом существенных различий в характере адаптации к учебному процессу не выявлено. Долговременная адаптация к гипоксии в среднегорье способствует оптимальному приспособлению учеников к учебному процессу и замедленному развитию процессов утомления в коре головного мозга по сравнению с контролем.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р128.94-3 + Е70*739.177.54*801.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Боєчко Ф. Ф. 
Окремі біохімічні показники, специфічні тести та функціональні проби в ідентифікації вітамінодефіцитних станів / Ф. Ф. Боєчко, Л. О. Боєчко // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Біол. науки. - 2014. - Вип. 2. - С. 14-22. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

З'ясовано можливість використання окремих біохімічних показників, тестів і функціональних проб для ідентифікації вітамінодефіцитних станів та оцінювання вітамінного балансу організму. Встановлено, що якісне і кількісне визначення вітамінів та їх метаболітів у рідинах організму, а також їх уринарна екскреція та специфічні тести та функціональні проби можуть надати цінну інформацію про забезпечення організму вітамінами та стан вітамінного балансу. Це є важливим з огляду на біологічні функції вітамінів і значне поширення захворювань в етіології і патогенезі яких прослідковується дефіцит цих аліментарних чинників екзогенного походження.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.202.8-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Брошко Є. О. 
Морфометричні та біомеханічні особливості організації скелету кінцівок деяких наземних хребетних з різним типом локомоції і орієнтації кінцівок / Є. О. Брошко, М. Ф. Ковтун // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Біол. науки. - 2014. - Вип. 2. - С. 23-31. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Досліджено деякі особливості відносних змін структурно-біомеханічних властивостей скелетних елементів стилоподію та зейгоподію кінцівок плазунів і ссавців. Визначено наступні морфометричні та структурно-біомеханічні параметри кісток: маса кістки; лінійні розміри кістки - довжина, фронтальний і сагітальний діаметри діафізу; параметри геометрії перерізу діафізу: площа компакти, моменти інерції (головні та полярний), радіуси інерції. Встановлено, що вказані параметри кісток стилоподію та зейгоподію мають різний характер алометричних залежностей від маси тіла. В усіх випадках відмічено позитивну алометрію маси кістки та ізометрію довжини кістки до маси тіла. Більшість параметрів елементів стилоподію плазунів і елементів зейгоподію ссавців мають позитивну алометрію до маси тіла. Це свідчить про різний характер механічних навантажень на окремі елементи скелету кінцівок у представників різних класів, що пов'язано з відмінною орієнтацією кінцівок (сегментальна у плазунів, пара сагітальна у ссавців).


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.3*738.83

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Гаврилюк М. Н. 
Зимівля водоплавних і навколоводних птахів у районі Кременчуцького водосховища в зимові сезони 2012/2013 та 2013/2014 рр. / М. Н. Гаврилюк, В. М. Грищенко, О. В. Ілюха, Є. Д. Яблоновська-Грищенко, М. М. Борисенко // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Біол. науки. - 2014. - Вип. 2. - С. 32-37. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Наведені результати є продовженням багаторічного моніторингу зимових угруповань водоплавних і навколоводних птахів. Обліки проведено на ключових ділянках Кременчуцького водосховища, де зберігаються ополонки з незамерзлою водою - в районі Канівської та Кременчуцької ГЕС і на очисних спорудах м. Черкаси протягом двох зимових періодів. Загальна чисельність зимуючих птахів становила від 4800 до 6500 особин 25 видів. Протягом зими 2012 - 2013 рр. відмічено 19 видів водоплавних і навколоводних птахів, яких можна віднести до складу зимового населення. У 2013 - 2014 рр. - 18 видів, що пояснюється доволі суворими погодними умовами. Домінантом в угрупованнях птахів на початковому етапі зимівлі є крижень, за умов тривалих і сильних морозів домінантом стає гоголь. Виявлено рідкісні зимуючі види для Середнього Дніпра: галагаз, крех середній, чернь морська і реготун чорноголовий. Встановлено, що існує більша подібність між орнітофаунами районів Канівської та Кременчуцької ГЕС, ніж між районами ГЕС та очисними спорудами, що пояснюється різними умовами зимівлі. Обговорено динаміку чисельності та видовий склад зимуючих птахів залежно від погодних умов.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.33*801.56

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Горенко З. А. 
Особливості якісного складу жовчі собак при дії різних доз гліцину / З. А. Горенко // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Біол. науки. - 2014. - Вип. 2. - С. 38-44. - Бібліогр.: 32 назв. - укp.

В хронічних дослідах на безпородних собаках з вживленими комбінованими холецисто-дуоденальними фістульними трубками досліджено вплив гліцину на об'ємну швидкість холесекреції та якісний склад жовчі. Впродовж трьох годин спостереження виміряно інтенсивність секреції жовчі та концентрації в ній вільних і кон'югованих жовчних кислот, а також вільного холестерину за допомогою методу тонкошарової хроматографії. Показано, що за 8-денного перорального застосування в дозах 4,9 або 9,7 мг/кг маси тіла ця амінокислота не справляє холеретичного впливу, проте змінює якість секретованої жовчі. Встановлено, що в дозі 4,9 мг/кг гліцин посилює кон'югацію тригідрокси- та дигідроксихоланових жовчних кислот з таурином і не впливає на секрецію вільних холатів і холестерину. При цьому спостерігається збільшення значень холато/холестеринового коефіцієнта, що свідчить про покращання солюбілізуючих властивостей жовчі та зменшення її літогенності. В дозі 9,7 мг/кг ця амінокислота посилює інтенсивність секреції з жовчю як кон'югованих, так і некон'югованих холатів, а також вільного холестерину, що вцілому сприяє збереженню колоїдостійкості жовчі та запобігає нуклеації холестерину у водній фазі секрету, тобто утворенню конкрементів у жовчовивідних шляхах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*734.263*72-64

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Гудаков О. О. 
Детермінанти стану популяцій Convallaria majalis в соснових лісах Гетьманського НПП / О. О. Гудаков // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Біол. науки. - 2014. - Вип. 2. - С. 45-51. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Наведено характеристику Гетьманського національного природного парку (ГНПП). Надано характеристику Convallaria majalis, як одного з домінантів трав'яно-чагарничкового ярусу. Визначено найбільш характерні для цієї території фітоценози. Оцінено належність кожного угруповання до одного з трьох якісних типів ценопопуляцій (депресивного, рівноважного, процвітаючого). Визначено референсні значення деяких морфометрчних показників C. majalis: фітомасу, масу листків, висоту, діаметр, площу листкової поверхні, масу плодів, масу квіток, кількість плодів і квіток. Розраховано популяційну щільність для двох найпоширеніших угруповань, що включають C. majalis - Quercetо (roboris) - Pinetum (sylvestris) convallariosum (majalis) і Pinetum (sylvestris) convallariosum (majalis). Спираючись на власні дослідження, визначено оптимальні значення світлового режиму та популяційної щільності для популяцій C. majalis у складі ГНПП. На підставі одержаних даних зроблено висновок про стан популяцій C. majalis у найпоширеніших лісових угрупованнях ГНПП. Опираючись на проведене дослідження, розроблено рекомендації зі збору C. majalis (як лікарської сировини) на території ГНПП.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.912.12 Asp

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Кожем'яко Н. С. 
Особливості біоелектричної активності головного мозку при хворобі Паркінсона / Н. С. Кожем'яко, С. А. Крижановський, А. О. Чернінський, І. Г. Зима, І. Н. Карабань // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Біол. науки. - 2014. - Вип. 2. - С. 52-58. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Зазначено, що існує досить велика кількість досліджень, які вказують на зміни структури нейромереж стану спокою в результаті розвитку різноманітних нейродегенеративних захворювань. Однак дані щодо таких ефектів для хвороби Паркінсона (ХП) залишаються суперечливими. На нашу думку, такі зміни можуть позначатись на базових характеристиках функціонального стану мозку, зокрема на його ЕЕГ-активності. Проведено співставлення спектральних потужностей основних частотних діапазонів ЕЕГ окремо для першої, другої та третьої хвилин стану спокою у пацієнтів з ХП і здорових людей середнього та похилого віку. В обстежених групах результатом природного старіння було зниження потужності ЕЕГ-піддіапазонів 4 - 6, 6 - 8, 9,5 - 11 і 11 - 13 Гц. У пацієнтів з ХП не було виявлено значущих відмінностей для тета-2 піддіапазону (6 - 8 Гц), що були характерними для контрольної групи на другій і третій хвилині стану спокою. Показано, що в групі хворих тільки на третій хвилині стану спокою потужність тета-2 діапазону була значущо вищою, ніж у здорових обстежуваних. Такі відмінності виявлялись переважно в лівій півкулі головного мозку. Одержані дані можуть вказувати на більш швидке поглиблення стану спокою та зниження рівня активації неокортексу у людей з ХП.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р620.426.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Конограй В. А. 
Типологічна схема геокомплексів території Кременчуцького водосховища / В. А. Конограй // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Біол. науки. - 2014. - Вип. 2. - С. 59-63. - Бібліогр.: 6 назв. - укp.

Наведено результати типологічної диференціації геокомплексів території Кременчуцького водосховища (КВС). Розроблено типологічну схему геокомплексів території водосховища. В основу виділення геокомплексів покладено ознаки їх приуроченості до частин водосховища (клас); походження та ступінь затоплення новоутворених геокомплексів та їх розташування (група, сектор, ряд); геоморфологічні особливості та тривалість затоплення (ланка). У результаті проведеної роботи з диференціації геокомплексів території КВС створено типологічну схему, яка включає 9 ланок, які об'єднані в 6 секторів, 4 ряди, 3 класи 2 групи та відносяться до типу геокомплекси штучних водосховищ. Схему використано для з'ясування територіальної приуроченості синтаксонів та оцінки фітоценотичного багатства геокомплексів, виявлення масштабів змін рослинного покриву. За зайнятими площами переважають геокомплекси мілководних ділянок. Найменші території займають геокомплекси секторів островів залишків борової тераси. Найбільш трансформованою після заповнення водосховища виявилася рослинність заплавної тераси, найменше - островів залишків борової тераси. Найвищим фітоценотичним різноманіттям відзначаються геокомплекси верхньої частини водосховища, найнижчим - нижньої.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д226 + Е0*822.222

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Купа Л. В. 
Зміни активності головного мозку чоловіків при виконанні вербальних субтестів логічного відбору та визначення загальних рис тесту Амтхауера / Л. В. Купа, Н. Б. Філімонова // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Біол. науки. - 2014. - Вип. 2. - С. 64-69. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

У дослідженні добровільно взяли учать 22 чоловіки, правші, віком від 18 - 23 років, студенти 1 - 4 курсів КНУ імені Тараса Шевченка. Кожен з обстежуваних проходив 2 комп'ютерні субтести: субтест N 1 "Логічний відбір" тесту структури інтелекту Амтхауера, який досліджує індуктивне мислення, відчуття мови, та субтест N 2 "Визначення загальних рис" - визначення здібності до абстрагування, узагальнення, оперування вербальними поняттями. Обидва ці субтести відносять до дослідження вербального компоненту інтелекту. В усіх обстежуваних реєстрували електроенцефалограму (ЕЕГ) під час проведення тестування. В кожному відведенні для частотних діапазонів ЕЕГ- дельта (0,5 - 3,9 Гц), тета (4,0 - 7,9 Гц), альфа (8 - 12,9 Гц), бета1 (13,0 - 19,9 Гц) і бета2 (20,0 - 35 Гц) обчислено середню потужність і домінуючу частоту спектра. В результаті проведеного дослідження виявлено, що за дослідження активності головного мозку чоловіків субтести вербального інтелекту за Амтхауером "Логічний відбір" і "Визначення загальних рис" вирішувались в межах однієї нейромережі, однак у випадку логічного відбору в більшому ступені була синхронізована активація центральної та тім'яної зони лівої півкулі та потиличної зони, що забезпечило комплексний логіко-семантичний аналіз вербальної інформації, аналіз сенсу речень і слів із залученням асоціативної кори, а за визначення загальних рис - спостережено активацію специфічних процесів семантичного аналізу в лівій фронтальній зоні, визначення сенсу слів в зоні Верніке та образного уявлення слів в правій асоціативній корі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю935.13-223 + Е70*739.177.52*715.3 в73

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Куценко Т. В. 
Міжпівкульні відмінності ЕЕГ дельта-бета поєднання у лівшів при виконанні емоційного тесту Струпа / Т. В. Куценко, Л. С. Лозовська // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Біол. науки. - 2014. - Вип. 2. - С. 70-77. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Досліджено емоційний ефект Струпа у лівшів за умов відповідей двома руками. Ефект інтерференції краще виражений для лівої, ніж для правої руки, що вказує на більше залучення правої півкулі до оброблення емоційної інформації. Повторне проходження емоційного тесту Струпа веде до зменшення ефекту інтерференції у чоловіків, але не у жінок, що вказує на те, що мозок чоловіків, як більш латералізований, спрямований на виконання основного когнітивного завдання, тоді як мозок жінок, півкулі якого, ймовірно, мають більше зв'язків, залишається на сторожі до негативної емоційної інформації. Підтверджено сильніший дельта-бета ЕЕГ зв'язок у фронтальних ділянках кори обстежуваних із низьким рівнем інтерференції, що свідчить про сильніший контроль у них низхідної системи уваги. Новизною є те, що така взаємодія краще виражена у фронтальних ділянках лівої півкулі, що вказує на її роль у когнітивному контролі та опосередковано підтверджує відомості про розташування центрів мови у більшості ліворуких осіб у лівій півкулі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю936.1-35 + Е70*739.177.52*715.3 в73

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Лисенко О. М. 
Відмінності умов прояву максимальних аеробних можливостей спортсменів, обумовлених спрямованістю процесу довгострокової адаптації / О. М. Лисенко, В. С. Міщенко // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Біол. науки. - 2014. - Вип. 2. - С. 78-85. - Бібліогр.: 19 назв. - укp.

На підставі обстеження 54 висококваліфікованих спортсменів 19 - 24 років, що спеціалізувалися у бігу на різні дистанції (100, 800 і 5000 м), показано вплив специфічності довготривалої адаптації організму легкоатлетів на загальний рівень аеробної потужності та умови максимального прояву аеробних можливостей кардіореспіраторної системи. Для визначення максимального рівня аеробних можливостей спортсменів виділено рухові тести, які враховують особливості умов мобілізації максимальних аеробних можливостей залежно від специфіки спортивної спеціалізації.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч517.115.0

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Редька І. В. 
Специфічні риси електричної активності головного мозку дітей 8 - 12 років з набутими зоровими дисфункціями / І. В. Редька // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Біол. науки. - 2014. - Вип. 2. - С. 86-92. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

На підставі спектрального аналізу ЕЕГ-сигналу з високою роздільною здатністю досліджено пікову частоту, абсолютну та відносну спектральну потужність у п'яти частотних діапазонах фонової ЕЕГ у 45 дітей з набутими зоровими дисфункціями (НЗД) та 49 нормальнозорих дітей 8 - 12 років. Специфічною рисою електричної активності головного мозку дітей з НЗД за умов спокійного неспання з закритими очима є зниженням відносної спектральної потужності (ВСП) у бета-1 діапазоні, яке у хлопчиків виражене в лобових і тім'яних областях, а у дівчаток - по всій конвекситальній корі. У хлопчиків з НЗД у правій потиличні області спостережено зниження відносної спектральної потужності в альфа-діапазоні за одночасного підвищенні ВСП у тета- та дельта-діапазонах, а також зниження ВСП у бета-2 діапазоні в лівій потиличній області. У випадку пізно НЗД знижується активність таламічних генераторів альфа-активності та мезенцефальної ретикулярної формації. У цьому випадку у хлопчиків із НЗД посилюється активність лімбіко-ретикулярного комплексу. Пізно НЗД супроводжуються зниженням електричної активності стріарної кори на тлі підвищення збудливості нейронів екстрастріарної кори, що більш виражено у хлопчиків.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.670.2-3 + Е70*739.177.52*715.3 в73

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Рябцева Ю. С. 
Внутривидовая изменчивость раковины брюхоногих моллюсков рода Viviparus в водоемах Украины / Ю. С. Рябцева // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Біол. науки. - 2014. - Вип. 2. - С. 93-99. - Библиогр.: 11 назв. - рус.

Приведены данные по эмбриональной и постэмбриональной изменчивости раковины V. viviparus и V. sphaeridius из двух украинских водоемов. Установлено, что в р. Буча обитают живородки с достоверно меньшими размерами взрослой раковины, чем у моллюсков из р. Южный Буг. Показано, что характеристики эмбриональных раковин Viviparus являются видовыми и хорошо узнаваемыми в обоих стационарах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.16*80(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Собіщанський С. О. 
Прилад для реєстрації зовнішнього дихання людини / С. О. Собіщанський, В. С. Чічкін, М. Ю. Макарчук // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Біол. науки. - 2014. - Вип. 2. - С. 100-105. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Розроблено прилад, принцип дії якого полягає у реєстрації зміни температур на базі термоелектричного ефекту. Запропонований прилад є досить простим у застосуванні та не потребує використання високоточного обладнання для одержання показників дихання людини.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*733 с5 + Р343.42

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Спрягайло О. В. 
Урочище "Ходачки" - перспективна пам'ятка природи / О. В. Спрягайло, С. Я. Діденко, Л. В. Миколенко, О. С. Галушко // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Біол. науки. - 2014. - Вип. 2. - С. 106-109. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Висвітлено результати історико-ботанічних досліджень природного урочища в с. Будище Лисянського району Черкаської області у розрізі його пов'язаності з творчістю Т. Г. Шевченка. Надано інформацію про морфометричні показники та стан вікових дерев, що зростають на дослідженій території; опис природного комплексу урочища, обгрунтовано перспективи оголошення його об'єктом природно-заповідного фонду.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*889(45УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Халиман И. А. 
Двустворчатые моллюски семейства Cardiidae как тест-объект мониторинга состояния вод северо-западного Приазовья / И. А. Халиман, В. В. Анистратенко // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Біол. науки. - 2014. - Вип. 2. - С. 110-114. - Библиогр.: 9 назв. - рус.

Оценена пригодность использования популяций двустворчатых моллюсков семейства Cardiidae в качестве тест-объектов мониторинга экологического состояния вод северо-западного Приазовья. Показано, что некоторые количественные параметры популяций сердцевидок отражают масштабные изменения бентосных сообществ региона.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.166.24*801.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Чернишова Т. М. 
Порівняльний аналіз морфологічних особливостей молюсків роду Limax / Т. М. Чернишова // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Біол. науки. - 2014. - Вип. 2. - С. 115-120. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

У результаті дослідження варіабельності морфологічних та анатомічних параметрів чотирьох видів роду Limax встановлено, що вони достовірно відрізняються за морфологічними параметрами дистальних відділів статевої системи. Це підтверджує дискримінантний аналіз. Загальний рівень дискримінації є високим, лише L. ecarinatus практично не дискримінується, і більшість його екземплярів віднесено до L. flavus. Найвищий рівень кореляції з канонічними функціями проявляють ознаки, пов'язані з довжиною пеніса та овідукта. У цьому випадку всі пари видів надійно ідентифікуються за абсолютною та відносною довжиною пеніса, за виключенням L. flavus і L. ecarinatus, які відрізняються за абсолютною та відносною довжиною яйцевода. За зовнішніми ознаками (фонове забарвлення тіла та підошви, характер малюнку на мантії та спині) ці види також відрізняються. Встановлено, що L. maximus і L. cinereoniger відрізняються один від одного досить надійно, хоча в межах кожного виду існує значна варіабельність цих ознак. Щодо L. flavus і L. ecarinatus, то вони за зовнішніми ознаками майже не відрізняються один від одного, але чітко відрізняються за будовою дистальних відділів статевої системи.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.16*60

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Шпєнков О. О. 
Зміни електричної активності головного мозку під час прослуховування рок-музики із видозміненною частотною структурою / О. О. Шпєнков, С. В. Тукаєв, І. Г. Зима, С. А. Крижановський // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Біол. науки. - 2014. - Вип. 2. - С. 121-128. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Зазначено, що дослідження змін емоційних станів із використанням різних звукових стимулів (звуки природи, музичні твори різних напрямків) на сьогодні набуло широкої популярності. Досліджено відмінності динаміки ЕЕГ під час прослуховування звуків і рок-музики у двох варіантах (з нативним частотним спектром та зі зниженим рівнем сигналу низьких частот). У дослідженні взяли участь 20 здорових добровольців віком від 18 до 22 років без музичної освіти. Для оцінки змін спектральної потужності ЕЕГ унаслідок прослуховування аудіофрагментів проведено порівняння проб кожного аудіо фрагмента з передуючими станами спокою. Під час прослуховування аудіонавантаження найбільш значні зміни в ЕЕГ спостережено переважно в тета- та бета-діапазонах, що вказує на розвиток емоційних і когнітивних процесів. Під час прослуховування двох варіантів рок-композицій виявлено різну латералізацію в бета2-піддіапазоні: ліву темпорально-парієтально-окципітальну для нативної рок-композиції та праву фронто-темпорально-парієтальну для перетвореної рок-композиції. Одержані дані вказують як на розвиток когнітивних процесів, пов'язаних із обробкою музичних компонент, так і на зміни рівня емоційного напруження залежно від спектральної структури музичного фрагмента.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю935.21-52 + Е70*739.177.52*715.3 в73

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Sokolenko S. V. 
Influence of moderate physical loads caused by physical training on humoral component of specific immunity indices = Вплив помірних фізичних навантажень, зумовлених заняттям фізичною культурою, на показники гуморальної ланки специфічного імунітету / S. V. Sokolenko // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Біол. науки. - 2014. - Вип. 2. - С. 129-133. - Бібліогр.: 10 назв. - англ.

We have studied the humoral immunity changes of students under the influence of physical training. In the course of research we have discovered some adaptation reactions under the influence moderate physical loads. In particular there is a downward trend in serum immunoglobulin level (for all basic immunoglobulin classes: IgG, IgM and IgA). We also have analyzed the influence of moderate physical loads on the level of B-lymphocyte expressing antigen CD72. CD72 molecule is a IgM receptor and a ligand for CD5 molecule located on T-cell and it provides effective contact with T-helpers. Functionally mature B-lymphocyte is the precursor of antibody-forming plasma cells and correspondingly it is the cell factor of humoral specific immunity. The tendency is observed for a slight increase in percentage of cells with CD72+ phenotype in the absence of changes in their absolute number. Thus, we can prove the reference data that intensive physical loads inhibit mainly T-system of immunity and have almost no influence on B-cell link at the initial stage of adaptation process. Adaptation reaction of humoral component of specific immunity during moderate physical load is weak.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*745.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського